Regulamin 43. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę w roku 2023
I. Postanowienia ogólne
- Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę jest organizowana przez Archidiecezję Wrocławską.
- Pielgrzymka jest czynnym znakiem wędrującego Kościoła, który w drodze uświęca się przez prawdę i miłość. Jest aktem o charakterze wyłącznie religijnym i pokutnym. Zasadniczo są to “rekolekcje w drodze”. Cechuje ją duch modlitwy, miłości chrześcijańskiej, mężne znoszenie trudów, zdyscyplinowanie i przestrzeganie porządku.
- Uczestnicy decydując się na udział w pielgrzymce powinni kierować się motywami religijnymi i dbać, aby religijny charakter pielgrzymki był przestrzegany przez cały czas jej trwania.
II. Uczestnictwo w pielgrzymce
- Uczestnikiem pielgrzymki może być tylko ten, kto:
- we właściwym miejscu i czasie dokona zapisu,
- otrzymał znaczek wraz z programem trasy pielgrzymki,
- zapoznał się z regulaminem i zobowiązuje się przestrzegać go na pielgrzymim szlaku,
- będzie stosował się do zarządzeń kierownictwa pielgrzymki, służb porządkowych i medycznych oraz patrolu policji,
- swoją postawą wykaże zaangażowanie religijno-pokutny charakter pielgrzymowania.
- Uczestnik pielgrzymki codziennie uczestniczy we wspólnej Eucharystii.
- Na pielgrzymce zwracamy się do siebie “Siostro” i “Bracie”, uwidaczniając w ten sposób rodzinny charakter Pielgrzymki.
- Osoby nieletnie:
- Osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, mogą brać udział w pielgrzymce w towarzystwie opiekuna – osoby dorosłej idącej w tej samej grupie na podstawie złożonego przy zapisie pisemnego zezwolenia rodziców lub opiekunów.
- Pielgrzymowanie przed krzyżem i poza grupą jest zabronione i wyłącza ze wspólnoty pielgrzymów.
- Pielgrzymi zobowiązani są do noszenia znaczka-legitymacji pielgrzyma. Nikt, kto nie jest legalnym pielgrzymem, nie ma prawa przebywać w grupach PPW na Jasną Górę.
III. Zasady postępowania
- Ze względu na religijno-pokutny charakter pielgrzymki, pątników obowiązują:
- odpowiedni strój (skromny, zasłonięte ramiona i kolana),
- zakaz palenia tytoniu oraz papierosów elektronicznych,
- zakaz picia napojów alkoholowych i używania substancji psychoaktywnych pod groźbą natychmiastowego usunięcia z pielgrzymki.
- Uczestnicy pielgrzymki zobowiązani są do ścisłego przestrzegania:
- ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku “prawo o ruchu drogowym”,
- zarządzeń władz terenowych (zakaz kąpieli w rzekach, jeziora, rozpalania ognisk, niszczenia przyrody),
- wskazań i poleceń służby porządkowej Pielgrzymki.
- Wszystkie służby biorące udział w PPW w poszczególnych grupach są odpowiednio oznakowane i podlegają Przewodnikowi grupy. Służby czuwające nad całością pielgrzymki podlegają bezpośrednio Przewodnikowi PPW.
- W miejscach postoju zachowujemy czystość, a odpadki zostawiamy tylko w miejscach wyznaczonych (nie wyrzucamy śmieci do przewożonych toalet). Ze względu na bezpieczeństwo służby sanepidu do worków na śmieci nie wrzucamy ostrych przedmiotów stanowiących groźbę skaleczenia (rozbite szkło, igły itp.).
- Ze względu na szczególne okoliczności dopuszcza się możliwość uzyskania zgody i zapisania samochodu towarzyszącego pielgrzymce w rejestrze kolumny samochodów pielgrzymkowych, co jest potwierdzone otrzymaniem specjalnego identyfikatora.
- Niedopuszczalne są noclegi koedukacyjne. Cisza nocna obowiązuje od 22:00.
- Wyprzedzanie pielgrzymki i wcześniejsze docieranie na noclegi jest zabronione.
- W przypadku konieczności przejazdu samochodem, każdego Pątnika obowiązuje zawsze przepustka wypisana przez przewodnika grupy lub lekarza.
- Uczestnikom pielgrzymki, a tym bardziej osobom postronnym, bez wiedzy Kierownictwa PPW nie wolno rozpowszechniać żadnych materiałów (ulotek, reklam, itp.), zbierać jakichkolwiek ofiar lub dodatkowych opłat.
IV. Zasady dotyczące wizerunku
- Wyrażam zgodę na użycie mojego wizerunku do potrzeb Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, Wrocław – Jasna Góra. W konsekwencji wyrażam zgodę na:
- fotografowanie uczestnika,
- rejestrowanie audiowizualne wszystkich działań związanych z działalnością Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, Wrocław – Jasna Góra, także tych, w których uczestniczyć będzie pielgrzym,
- użycie wizerunku w związku z działalnością prowadzoną przez Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską, Wrocław – Jasna Góra, na wszystkich polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006, nr 90, poz. 631 ze zmianami), bez ograniczeń co do czasu i ilości.
V. Ubezpieczenie
- Na czas trwania pielgrzymki (3.-10.08.2023) każdy uczestnik jest ubezpieczony w ramach NNW – świadczenie z tytułu śmierci i trwałego uszczerbku na zdrowiu. Warunkiem uzyskania ubezpieczenia jest:
- posiadanie i podpisanie aktualnej KARTY PIELGRZYMA,
- podanie danych osobowych na liście uczestników pielgrzymki (zapisanie się poprzez formularz internetowy ze strony www.pielgrzymka.pl, w parafii lub w informacji pielgrzymkowej),
- uiszczenie odpowiedniej opłaty za uczestnictwo w pielgrzymce.
- W przypadku zdarzenia należy poinformować ks. Przewodnika grupy lub wyznaczoną osobę ze służby Informacji Pielgrzymkowej.
VI. Konsekwencje
- Za nieprzestrzeganie regulaminu, a także za postawę niezgodną z istotnymi celami i duchem pielgrzymki, grożą poniższe konsekwencje:
- upomnienie z wpisem do legitymacji,
- natychmiastowe usunięcie z pielgrzymki.
VII. Akceptacja regulaminu
- Zapis na Pielgrzymkę i odbiór legitymacji pielgrzyma jest równoznaczny z akceptacją regulaminu Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę.