Regulamin

Regulamin Wrocławskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Droga Siostro, Drogi Bracie Pielgrzymie!

Oto znalazłeś się w gronie pielgrzymów, którzy każdego roku w sierpniu wyruszają na Maryjny szlak z Archidiecezji Wrocławskiej do Tronu Królowej Polski w Częstochowie. Bądź pozdrowiony przez całą pielgrzymkową wspólnotę. Abyś mógł jak najowocniej przeżyć te dziewięciodniowe „Rekolekcje w Drodze” zechciej uważnie przeczytać to, co tutaj z myślą o Tobie zostało napisane. Twoim zaś znakiem akceptacji przyjętych założeń niech będzie własnoręczny podpis złożony na końcu tych uwag, który stanie się gwarancją realizowania całości pielgrzymkowego programu.

1. Pielgrzymka jest aktem religijnym.

Chociaż będzie w niej wiele akcentów wycieczkowo – rajdowych, chociaż przypadnie na czas Twojego urlopu czy wakacji, to przeświadczenie o nadprzyrodzonym charakterze motywów skłaniających do udziału w Pielgrzymce, uwidocznić się powinno na każdym kroku. Będziemy w drodze dużo się modlić, wiele śpiewać, słuchać codziennie Słowa Bożego i różnych konferencji, a szczytem i sercem każdego dnia będzie Eucharystia. Jasne jest też dla pielgrzymów, że do Maryi chcemy dojść wewnętrznie przemienieni i odnowieni przez Sakrament Pokuty. Ta wewnętrzna przemiana musi z kolei zaowocować konkretnymi decyzjami i postanowieniami, które złożymy u stóp Jasnogórskiej Pani i będziemy się z tych podjętych wobec Niej zadań rozliczać. Wszystko to, co zewnętrzne, podczas pielgrzymki może mieć rangę jedynie akompaniamentu wobec spraw najistotniejszych niewidocznych dla oczu. W ów religijny akt pielgrzymowania zechciej też od początku wpisać swoje intencje.

2. Duch umartwienia i pokuty

Oto drugi istotny rys pielgrzymich szlaków. Trzeba się z góry nastawić na zmęczenie, niepogodę, upał, niewygody, skromniejsze jedzenie, brak odpowiednich warunków sanitarnych, różne dolegliwości fizyczne… Ta osobista decyzja podejmowana dobrowolnie i świadomie przez pielgrzymów objąć musi także:
– zakaz palenia papierosów i spożywania jakichkolwiek napojów alkoholowych
– zakaz spożywania jakichkolwiek narkotyków, używek i dopalaczy
– zakaz używania telefonów komórkowych. Telefony wolno używać na postojach i noclegach
– zakaz używania butli gazowych
– absolutną rezygnację z koedukacyjnych noclegów – czyli wspólnego spania kobiet/dziewcząt z mężczyznami/chłopcami podczas trwania Pielgrzymki

Odpowiedni strój

Również nasz strój ma być znakiem skromności i umartwienia własnej próżności czy wygodnictwa, a jednocześnie wyrazem wysokiej kultury osobistej. Poproś też swych najbliższych by raczej nie odwiedzali Cię na trasie, aby nie przeszkadzać.

3. Wspólnota

Idziemy do Matki razem, jako rodzina pielgrzymkowa – a to wiele znaczy. To nie tylko uświęcone zwroty Bracie, Siostro w stosunku do wszystkich uczestników pielgrzymki, ale to jeszcze więcej troska o cały duchowy klimat, jaki tworzymy wokół siebie: życzliwość, ogromna kultura bycia, wrażliwość na potrzeby innych (zwłaszcza słabszych czy starszych), wykorzystywanie wszelkich posiadanych talentów i możliwości, włączanie się w służby i dyżury dla dobra grupy czy całej pielgrzymki, budowanie jedności z całą grupą, czynny udział we wspólnych nabożeństwach i modlitwach, umiejętność dzielenia się chlebem i wodą, dobrym słowem i uśmiechem, zaradnością na polu namiotowym i ramieniem podanym słabszemu.

4. Porządek i posłuszeństwo

Porządek i posłuszeństwo są niezbędne, aby pielgrzymka mogła przynieść błogosławione owoce. To zupełnie zrozumiałe, gdy się zważy, że idzie nas tak wielu. To też głos przewodnika grupy i innych kapłanów oraz świeckich odpowiedzialnych za przebieg pielgrzymki obowiązuje w sumieniu. Zdyscyplinowanie nasze ujawniać się musi w punktualności, umiejętności milczenia, godnej postawie podczas Mszy Świętej, w porządku pozostawionym na miejscach odpoczynków i noclegów, trzymaniu się własnej grupy, w zwartym szyku, w realizowaniu koniecznych poleceń. W punkcie tym mieści się też samokontrola podczas odbierania i składania bagażu oraz zakaz wcześniejszego rozbijania namiotów czy zajmowania miejsc noclegowych przed przyjściem całej grupy.

5. Wdzięczność

Wdzięczność  to najpiękniejszy wymiar człowieczeństwa. Wyrażać ją będziemy podczas całej drogi wobec Pana Boga i Jego matki, ale na pielgrzymim szlaku trzeba ją okazać wobec wszystkich spotkanych ludzi za każdy, nawet najmniejszy gest dobroci. Przecież nic nam się nie należy! Naucz się za wszystko dwa razy podziękować! Niech zmieści się w twoim chlebaku obrazek czy upominek, który darujesz ludziom o wielkich, gościnnych sercach. Umiej też zapisać sobie adresy Gospodarzy, którzy Użyczą nam swojej gościnności, aby po powrocie napisać do Nich kilka ciepłych słów i przesłać świąteczne życzenia.

6. Rady dla Pielgrzyma.

Abyś nie zmarnował pielgrzymki i nie sprawił kłopotu innym, przygotuj się odpowiednio przed wyruszeniem w drogę. Jeśli nie masz zbyt dobrego zdrowia, skonsultuj swoją decyzję z mądrym i życzliwym lekarzem – domaga się tego roztropność i miłość bliźniego. Postaraj się o namiot, materac(karimatę) i śpiwór. Ten ekwipunek daje gwarancję najwygodniejszego noclegu, uniezależnienia nas od wielu spraw, a także daje szansę zdobycia wielu sprawności duchowych i fizycznych na polu namiotowym. Zapakuj niezbędną odzież (unikaj wszelkich sztucznych tkanin!) i zapasowe buty do worków foliowych, włóż do plecaka czy torby podróżnej i koniecznie podpisz (imię, nazwisko, adres, numer grupy). Do tego bagażu (będzie on dowożony na miejsca noclegowe specjalnym samochodem) włóż konserwy i inne trwałe produkty żywnościowe. Chleb będzie dostarczany na trasę, a na noclegach otrzymasz ciepłą herbatę i kawę zbożową (gorzką). Z pewnością też przyda się latarka, scyzoryk, itp.

Przygotuj mały plecaczek, który poniesiesz ze sobą przez cały dzień, a w nim: książeczkę do nabożeństwa, śpiewnik, różaniec, leki osobiste i środki opatrunkowe (bandaż itp.), nakrycie głowy (słońce), sprzęt przeciwdeszczowy, garnuszek metalowy, łyżkę, pojemnik z wodą do picia, jedzenie na cały dzień, notes i długopis. Gdybyś stracił siły, poczuł się słabo lub otarł nogi podczas marszu, powiedz o tym najpierw komuś obok ciebie i poproś o pomoc. W razie potrzeby zejdź ze swym opiekunem na prawą stronę drogi i przywołaj pielęgniarkę lub lekarza. Jednak w miarę możliwości postaraj się korzystać z pomocy Służby Zdrowia na postojach, a najlepiej po dotarciu na nocleg. Punkty pomocy medycznej są zorganizowane w każdej grupie.

7. Noclegi.

Zasadniczo powinniśmy nocować w namiotach, gdybyś jednak nie mógł kupić czy pożyczyć namiotu, możesz liczyć na noclegi w stodołach. Jednak korzystanie z tych szczególnych „lokali” noclegowych wymaga wielkiej wyobraźni i ostrożności. Absolutnie nie wolno używać ognia, zwłaszcza że w sierpniu przypada zwykle okres żniw i gromadzenia zbiorów. Wszyscy też musimy zwracać uwagę na wszelkie igły, szpilki, znaczki pielgrzymkowe itp. Gdyż bardzo łatwo je zgubić w trawie, słomie lub sianie, co może spowodować ogromne zagrożenie dla życia zwierząt. Zechciej też zwrócić baczną uwagę na korzystanie z wody, zwłaszcza w gospodarstwach wiejskich. Zasada jest prosta – ograniczyć do minimum swoje potrzeby w tym względzie! Nie może być mowy o praniu czegokolwiek, wielkich kąpielach czy nawet myciu głowy. Potraktuj to, jako jeszcze jedno umartwienie czy pokutę. Gdyby zaś przydarzyło ci się wyrządzić komukolwiek szkodę, postaraj się sprawę od razu załatwić i naprawić, poinformuj też o tym swojego przewodnika.

WAŻNE!!!

Jeżeli tyle piszemy na temat noclegów i korzystania z ludzkiej gościnności to, dlatego by zadbać wspólnie o dobre imię Pielgrzymki Wrocławskiej, a także w trosce o to, by w przyszłych latach jakieś drzwi nie zostały przed nami zamknięte z naszej winy.

Wierzymy, że chcesz w dojrzały sposób uczestniczyć w pielgrzymim trudzie i przyjmujesz powyższe zasady, by w niczym nie umniejszyć wielkości tego aktu religijnego.

8. Własne bezpieczeństwo.

Pamiętaj, aby mieć przy sobie informację o stale przyjmowanych lekach i dokument potwierdzający Twoje aktualne ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku studentów wymagane są legitymacje studenckie, a w przypadku uczniów legitymacje szkolne, pozostali (np. legitymacja ubezpieczeniowa, ZUS RMUA).

9. Pielgrzymka – poradnik medyczny (i nie tylko)

1. Jak się przygotować do pielgrzymki pod kątem medycznym?
Po pierwsze zabierz ze sobą swoje leki, które przyjmujesz na stałe i nie zapomnij ich zażywać codziennie – dzięki temu utrzymasz swoje zdrowie na odpowiednim poziomie oraz inni nie będą musieli się o Ciebie martwić.
Po drugie zabierz ze sobą leki ogólnodostępne, które mogłyby Ci się przydać podczas wędrowania m.in. leki przeciwbólowe, rozkurczowe, leki przeciwalergiczne, wapno musujące,
Po trzecie nie zapomnij o podstawowych opatrunkach takich jak, plastry na pęcherze oraz drobne rany, talk do stóp, bandaż elastyczny na przeciążone kolana, kostki.
2. Jak zadbać o siebie podczas pielgrzymki?
Podczas upalnych dni nie zapomnij o uzupełnianiu płynów. Nie pij tylko wody!!! Rozpuść w niej multiwitaminę, dodaj sok, elektrolity, płyny izotoniczne, które pozwolą na utrzymanie właściwego poziomu elektrolitów.
W słoneczne dni nie zapomnij o nakryciu głowy, chroń się przed udarem cieplnym. Przed słońcem chroń również swoje ramiona, kark, twarz oraz kolana. Pamiętaj o używaniu kremów z wysokim filtrem UV.
Podczas dni chłodnych i deszczowych nie zapomnij o ciepłym ubraniu (w tym m.in. czapce, rękawiczkach, bieliźnie termoaktywnej) oraz odzieży przeciwdeszczowej, pelerynie oraz parasolu. Gdy Twoje buty oraz ubranie przemokną zmień tę odzież jak tylko przestanie padać lub podczas postoju.

10. Ważna informacja – dotyczy ubezpieczenia

Na czas trwania pielgrzymki każdy uczestnik jest potencjalnie ubezpieczony w ramach NNW – świadczenie z tytułu śmierci i trwałego uszczerbku na zdrowiu. Warunkiem uzyskania ubezpieczenia jest posiadana i podpisana aktualna KATRA PIELGRZYMA, podanie danych osobowych na liście uczestników pielgrzymki (czyli formalne zapisanie się w parafii, u przewodnika lub w informacji pielgrzymkowej) a także uiszczenie odpowiedniej opłaty za uczestnictwo w pielgrzymce. W razie zdarzenia proszę poinformować ks. przewodnika.

11. Komunikacja wizualna

Organizator pielgrzymki zastrzega sobie prawo do weryfikacji i treści niesionych haseł, transparentów, emblematów, flag, zdjęć, itp. Osoby prezentujące i głoszące treści niezgodne z duchem pielgrzymki muszą się liczyć z konsekwencjami do usunięcia z Pielgrzymki włącznie.

12. Zgoda na użycie wizerunku.

Wyrażam zgodę na użycie mojego wizerunku do potrzeb Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, Wrocław – Jasna Góra i w konsekwencji powyższego wyrażam zgodę na: 1) fotografowanie uczestnika 2) rejestrowanie audiowizualne wszystkich działań związanych z działalnością Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, Wrocław – Jasna Góra, także tych, w których uczestniczyć będzie pielgrzym 3) użycie wizerunku, w związku z działalnością prowadzoną przez Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską, Wrocław – Jasna Góra, na wszystkich polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006, nr 90, poz. 631 ze zmianami), bez ograniczeń co do czasu i ilości.

13. Informacja o Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego z dn. 25 maja 2018 r.

Szanowni Państwo,

informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych (tzw. RODO). Uczestnictwo w 38. Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej, Wrocław – Jasna Góra, wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych, dlatego przekazujemy Państwu kilka istotnych informacji.

Zapisując się na Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską, Wrocław – Jasna Góra w dn. 2-10. sierpnia 2019 r., Pielgrzym wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych oraz informacji związanych z zapisami na 39. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską, Wrocław – Jasna Góra takich jak: imię, nazwisko, adres e-mail, a także numeru telefonu komórkowego dla osób powracających autokarem z pielgrzymki. Pielgrzym ponosi także odpowiedzialność za podanie nieprawdziwych danych osobowych.

Dane osobowe są chronione zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z dn. 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych ( Dz. U. 2018 poz. 1000)

Dane te będą przetwarzane na potrzeby organizacyjne Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, Wrocław – Jasna Góra w dn. 2-10 sierpnia 2018 r., w celu bezpieczeństwa Pielgrzymów oraz poinformowania osób trzecich w nadzwyczajnej sytuacji ( np. stan zdrowia Pielgrzyma).

Administratorem Danych Osobowych jest Inspektor Ochrony Danych Osobowych Ks. dr Bartosz TROJANOWSKI

13. Regulamin – ważna sprawa

Nieprzestrzeganie regulaminu pielgrzymki oraz zaleceń księży przewodników i służb porządkowych, a także postępowanie niezgodne z istotnymi celami i duchem pielgrzymki pociąga za sobą sankcję wykluczenia z grona pielgrzymów.


Życzymy Ci, byś nie tylko szczęśliwie dotarł na Jasną Górę Zwycięstwa, ale też tego, by głębokie doświadczenia i przeżycia tych dni pomogły Ci pięknie żyć, rozwijać swoje człowieczeństwo i chrześcijaństwo. Obyś też potrafił podczas drogi prawidłowo odczytać swoje życiowe powołanie i odnalazł własne miejsce w budowaniu Królestwa Bożego.

Na radości i trudy pielgrzymowania – „Szczęść Boże”
Gł. Przewodnik Pielgrzymki
Ks. Stanisław Orzechowski