Informacje ogólne

  1. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę składa się z ośmiu dni pieszej wędrówki. Uczestnicy przeżywają je w wybranej przez siebie grupie pielgrzymkowej.

Każdy dzień pielgrzymkowy rozpoczyna się od porannej pobudki, złożenia namiotów i umieszczenia bagaży wszystkich pielgrzymów danej grupy pielgrzymkowej w jednym wyznaczonym miejscu. Następnie następuje wyjście na pielgrzymkowy szlak i rozpoczęcie pieszej wędrówki we wspólnocie. W ciągu każdego dnia jest przewidzianych od dwóch do czterech postojów, w zależności od długości przewidzianej do pokonania trasy. Po jej pokonaniu pielgrzymka dociera na miejsce noclegu, gdzie w wyznaczonym miejscu na każdą grupę czekają bagaże złożone o poranku i przewiezione wysiłkiem służby transportu pielgrzymkowego. Następuje czas przygotowania swojego noclegu, rozłożenia namiotów. Pielgrzymi mają możliwość skorzystania z gorącej wody przeznaczonej do higieny, przygotowanej przez pielgrzymkową służbę kuchenną. Każdy dzień pielgrzymki kończy apel jasnogórski. Jest on przeżywany w grupach pielgrzymkowych lub wspólnie przez całą pielgrzymkę we wskazanym miejscu. Apel rozpoczyna się każdego dnia około godziny 20:00-21:00.

Obowiązkowym punktem każdego dnia jest Msza Święta. Zazwyczaj jest ona sprawowana na jednym z postojów. W niektórych dniach Msza Święta odbywa się o poranku lub po przebyciu trasy w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca noclegu.

Podczas postojów i w miejscach noclegów pielgrzymom posługuje służba zaopatrzenia, w której można zakupić niezbędne napoje i produkty spożywcze. Na trasie pielgrzymki, podczas postojów i w miejscach noclegów posługę pielgrzymom pełni pielgrzymkowa służba zdrowia, w której służą lekarze i ratownicy medyczni. Wszystkie służby pielgrzymkowe złożone są z wolontariuszy.

Bagaż

Na pielgrzymkę należy zabrać ze sobą dwa bagaże:

  • bagaż podręczny, np. mały plecak o pojemności ok. 35 litrów,
  • bagaż przewożony przez służbę transportu pomiędzy noclegami, np. duży plecak lub torba turystyczna,
  • namiot przewożony przez służbę transportu pomiędzy noclegami, dla jednej osoby lub wspólny z innymi uczestnikami.

W bagażu podręcznym powinny znajdować się: karta pielgrzyma, dokumenty osobiste, pieniądze, różaniec, apteczka i własne leki (zwłaszcza te przyjmowane regularnie), kubek, menażka/naczynie turystyczne, łyżka, nóż lub inne sztućce, napój, produkty spożywcze (możliwe do nabycia także na postojach), płaszcz przeciwdeszczowy, nakrycie głowy (najlepiej jasne), mała karimata, długopis i kartki. Warto także zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, bandanę/chustę, krem z filtrem i chusteczki nawilżane.

Warto dobrze przemyśleć to, jakie obuwie zabiera się ze sobą na pielgrzymkę. Podstawowym kryterium dobru butów powinno być ich rozchodzenie, aby były wygodne i nie powodowały obtarć. Zalecane jest zabranie co najmniej dwóch par butów – górskich/za kostkę i lekkich lub sandałów.

W bagażu przewożonym przez służbę transportu pomiędzy noclegami powinny znajdować się: śpiwór, karimata lub materac, bawełniana bielizna osobista (elastyczna powoduje odparzenia), skarpety bawełniane, koszulki, krótkie spodenki (najlepiej do kolan), dres, ciepły sweter lub polar, wygodne, rozchodzone obuwie, ręczniki, środki higieny osobistej, niewielka miska do mycia się (aby możliwe było skorzystanie z gorącej wody dostępnej w miejscach noclegów), przybory toaletowe, bandaż elastyczny, plastry na pęcherze, żel na stawy, latarka, ochrona przeciw komarom, igła z nitką, talk do stóp, worki na śmieci, powerbank wraz z ładowarką, artykuły spożywcze.

Bagaż bezwzględnie powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem właściciela oraz numerem jego grupy pielgrzymkowej. Rzeczy składające się na bagaż warto zapakować osobno w worki foliowe, aby chronić je przed deszczem. Ze względów bezpieczeństwa nie można zabierać ze sobą na pielgrzymkę butli gazowych lub jakichkolwiek zbliżonych instalacji.

Namioty uczestników pielgrzymki są przewożone pomiędzy miejscami noclegu przez służbę transportu. Każdy namiot powinien być bezwzględnie podpisany imieniem i nazwiskiem właściciela oraz numerem jego grupy pielgrzymkowej, podobnie jak bagaż. Zwracamy jednak uwagę, aby nie łączyć ze sobą bagażu i namiotu (nie związywać ich ze sobą). Jeżeli z wyjątkowych przyczyn uczestnik nie posiada własnego namiotu, powinien jak najszybciej zgłosić się do przewodnika grupy.

Film instruktażowy

Składanie bagażu

Każdego dnia o poranku należy złożyć bagaż przeznaczony do przewiezienia przez służbę transportu oraz namiot w miejscu oznaczonym numerem właściwej grupy pielgrzymkowej. Warto przy tym powtórzyć, że zarówno bagaż, jak i namiot, powinny być podpisane imieniem i nazwiskiem właściciela oraz numerem grupy. Bezwzględnie nie należy wiązać ze sobą bagażu i namiotu.

Pierwszego dnia pielgrzymki, w sobotę 3 sierpnia, bagaże wszystkich grup pielgrzymkowych wyruszających z Archikatedry Wrocławskiej, są składane przy Kościele pw. św. Marcina na wrocławskim Ostrowie Tumskim. Kościół ten znajduje się przy ul. św. Marcina we Wrocławiu i sąsiaduje z pomnikiem papieża Jana XXIII. Bagaże należy składać od godziny 5:30 do rozpoczęcia Mszy Świętej w Archikatedrze Wrocławskiej o godzinie 6:00.

Porady medyczne

Zachęcamy do przeczytania wskazań przygotowanych przez naszą pielgrzymkową służbę medyczną, skierowanych przede wszystkim do osób, które mogą mieć trudności z przebyciem trasy pielgrzymki.

Jeszcze w domu:

Zaopatrz się w wygodne obuwie przynajmniej miesiąc wcześniej i chodź w nim codzienne. Buty muszą być nieco większe niż normalnie, tak aby pomieściły stopę ubraną w dwie skarpety: cienką i grubą – najlepiej wełnianą. Pamiętaj, że w czasie marszu twoje nogi nabrzmiewają i zbyt ciasny but stanie się „narzędziem tortur”. Zabierz ze sobą kilka par skarpet cienkich i dwie pary skarpet grubych (wełniane, bawełniane, frotte itp.), przetestuj je w ciągu miesiąca przed pielgrzymką. Zwróć uwagę czy skarpety nie ściągają się albo czy szew nie uwiera. Miesiąc przed pielgrzymką maszeruj codziennie minimum jedną godzinę. Zadbaj o stopy: na dwa tygodnie przed wyruszeniem w drogę mocz stopy co drugi dzień w ciepłej wodzie z solą i natłuszczaj dobrym kremem do stóp, na tydzień przed pielgrzymką obetnij paznokcie na krótko. Kobiety, które chodzą w butach na wysokich obcasach, winny miesiąc wcześniej zrezygnować z nich, aby mięśnie łydek miały czas przystosować się do pracy w zmienionych warunkach.

Już w drodze:

Twój ubiór winien być dostosowany do warunków pogodowych, ale wiedz, że nawet w czasie największych upałów lepiej iść w luźnej, lekkiej, przewiewnej bluzce lub koszuli z długimi rękawami, bo wtedy unikniesz przykrych i bolesnych poparzeń. Chroń również swoje nogi, szczególnie jeżeli jesteś uczulony na opary asfaltu. Niejeden uczestnik żałował później swojego zbyt lekkiego stroju. Idąc w kolumnie pielgrzymkowej, „nie przywiązuj się” do jednego miejsca – jezdnia jest pochyła i ta okoliczność powoduje, że nogi pracują nierówno. Zmiana miejsc zapobiega przykrym następstwom (ostre bóle w stawach biodrowych, kolanowych bądź skokowych). Na postojach unikaj gwałtownego ochładzania nóg – ulga chwilowa, a zapalenie pochewek bądź ścięgien wielce prawdopodobne. Jako bagaż podręczny zabierz mały, lekki plecak na szerokich, elastycznych, nie ocierających szelkach. Torby noszone w rękach i chlebaki przewieszone przez ramię mogą być przyczyną przykrych dolegliwości w okolicy stawu biodrowego. Zabierz z domu dwa bandaże elastyczne o szerokości 5 i 10 cm. Jeśli używasz lekarstwa, nie zapomnij ich zabrać i regularnie zażywać.