Grupa 2

Grupa 2 – PAULIŃSKA
Dla spragnionych Słowa

przewodnik:
Ojciec Maksymilian Stępień
tel. + 48 71 799 04 85
mail: dwojeczka.paulinska@gmail.com

Rzymskokatolicka parafia pw. św. Mikołaja” ul. Św. Antoniego 30, 50-073 Wrocław

Tegoroczna pielgrzymka rozpocznie się 2 sierpnia Mszą św. w katedrze wrocławskiej o godz. 6.00. Pielgrzymi będą mieli do pokonania odcinki od 22 do 33 km. Aby wziąć udział w pielgrzymce należy zapisać się do grupy przez formularz pielgrzymkowy. O uczestnictwie decyduje ks. Przewodnik grupy. Informacja o decyzji będzie wysłana na adres email podany przez pielgrzyma.

Zapisy w roku 2022: https://bit.ly/formularz_zapisy_PPW22

Będzie możliwość zapisów poza formularzem w Centralnym Punkcie Informacji Pielgrzymkowej w D.A. “Wawrzyny”- Wrocław, ul. Bujwida 51 w dniach: od 30.07 do 1.08.  w godz. od 11.00 do 17.00, tel. 71 725-67-20

MSZA ŚWIĘTA

1 sierpnia na Mszy św. o godz. 18:00 w kościele Paulinów przy ul. św. Antoniego 30. Po Mszy spotkanie

ZDAWANIE BAGAŻU

2.08. – godz. 5.30 – 5.55 przy pomniku Papieża św. Jana XXIII, ul. św. Marcina przy znaku gr.2

WAŻNE!  Bagaże muszą być podpisane: imieniem, nazwiskiem i numerem grupy.

KOSZTY PIELGRZYMKI:

– Osoba dorosła 95 zł
– dzieci i młodzież – 85 zł (dla młodzieży do lat 16)
(Cena za pielgrzymkę obejmuje ubezpieczenie)

ZNIŻKI:

W przypadku najbliższej rodziny (ojciec, matka, dzieci) – 3 i więcej osobowej rodziny to: Pierwsza osoba dorosła 95 zł, Druga osoba z rodziny 85 zł, Trzecia osoba z rodziny 75 zł, Czwarta i każda następna po 50 zł

WARUNKI UCZESTNICTWA:

– zapisanie się przez formularz do grupy pielgrzymkowej
– powstrzymanie się od palenia tytoniu, picia alkoholu
– przestrzeganie zakazu noclegów koedukacyjnych
– wypełnianie poleceń od Brata Przewodnika oraz Organizatorów Pielgrzymki
– przyjęcie w duchu pokuty wszystkich trudów pielgrzymowania

Więcej informacji wkrótce.


Idą na Jasną Górę z wrocławskiej „małej Jasnej Góry”, pod sztandarem jej gospodarzy, paulinów. Mają nawet własnego… Szweda, który Częstochowę „najeżdża” od 30 lat.

Grupa 2 początkowo nosiła nazwę „biblijnej” i prowadzona była przez diecezjalnych kapłanów. Paulini przybyli do Wrocławia w 1998 r. O. Maksymilian Stępień wspomina, jak w 1999 r. po raz pierwszy, z kilkoma współbraćmi, wyruszył w drogę z Pieszą Pielgrzymką Wrocławską. – Poszedłem potem do „Orzecha” i powiedziałem, że też chcielibyśmy mieć naszą grupę. Po pewnym czasie otrzymaliśmy zgodę – mówi, dodając, że taki jest pauliński charyzmat. – Z każdego miejsca Polski prowadzimy pielgrzymów na Jasną Górę, do naszej Matki i Królowej. Cieszymy się, że również z Wrocławia.

Maksymilian, od lat, z przerwami, pełni funkcję przewodnika grupy 2 – która z czasem przestała nosić nazwę „biblijna”, a stała się po prostu „paulińską”. Dziś liczy 110-130 osób. Choć jest w tym gronie również młodzież, jej trzon stanowią ludzie dorośli; więcej tu modlitwy, mniej śpiewu, grupa należy do bardziej wyciszonych. – Idą w niej ludzie, którzy chcą naprawdę pogłębić ducha wiary, szukają „czegoś więcej”. Dla grupy charakterystyczne jest rozmodlenie i maryjność. Za jej patronkę obraliśmy Matkę Bożą Jasnogórską – do której w czasie wędrówki odmawiamy nowennę, z dodatkowymi modlitwami i konferencjami – tłumaczy o. Stępień. – Jestem „zawodowym”, maryjnym paulinem, nie wyobrażam więc sobie by było inaczej – trzymamy się mocno Matki Bożej. Kilka lat temu przeżywaliśmy oddanie się Maryi w „niewolę miłości”. Myślę, że ponowimy ten akt. Tegoroczne hasło pielgrzymki, „Radość Ewangelii”, jest bardzo mocno związane z radością Zwiastowania, z radosnymi tajemnicami Różańca, a więc również z Matką Bożą.

Przewodnik podkreśla, że w grupie 2 panuje rzeczywiście atmosfera miłości i życzliwości. – Doświadczyć tu można mocy słowa, modlitwy, także ciszy. Dbamy o to, by konferencje (zwykle długie!), były dobre, jak najlepsze – podkreśla. – Idą tu ludzie, którzy chcą „nakarmić się” Słowem.

Trudno mówić o „dwójce” nie wspominając o jednej z jej charakterystycznych postaci: o. Eugeniuszu Machnicy, polskim oblacie, który obecnie pełni swoją posługę w Szwecji. Po raz pierwszy (wtedy jeszcze z Polski) wyruszył z wrocławską pielgrzymką w 1985 r. I idzie z nią odtąd co roku – przyjeżdżając tu najpierw z Norwegii, potem ze Szwecji. Pozostaje wierny „dwójce”. – Wszystko się może zmienić, ale nie o. Eugeniusz – mówi o. Maksymilian. Co ciekawe „dwójkowy Szwed” obecnie pełni swoją posługę w Ystad, w parafii, której patronuje św. Mikołaj. Ten sam święty patronuje wrocławskiej parafii paulinów, gdzie od niedawna istnieje Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła.