Grupa 1 - pokutna
Grupa 1
pokutna
Moc w słabości się doskonali

Przewodnik:

ks. Włodzimierz Wołyniec

Grupa 1 – POKUTNA
Moc w słabości się doskonali

przewodnik: ks. Włodzimierz Wołyniec
tel. 602 523 210

Tegoroczna pielgrzymka rozpocznie się 3 sierpnia Mszą św. w katedrze wrocławskiej o godz. 6.00. Przed Mszą świętą modlimy się Jutrznią w katedrze o godz. 5.30. Aby wziąć udział w pielgrzymce należy zapisać się do grupy przez formularz pielgrzymkowy.

Grupa jest zasadniczo namiotowa (śpimy w namiotach i nie mamy kwatermistrza na noclegi w rodzinach). Codziennie w grupie odmawiana jest Liturgia Godzin (brewiarz) – w czasie drogi można korzystać z brewiarza kapłańskiego (wersja papierowa) lub z wersji elektronicznej w komórce.

Grupa pierwsza zwana pokutną jest jedną z najbardziej charakterystycznych w Pieszej  Pielgrzymce Wrocławskiej. – Nazwą nawiązujemy do tradycji chrześcijańskiej, wedle której każde pielgrzymowanie ma charakter pokutny. Dlatego podejmujemy trud pielgrzymowania jako wyraz naszego nawrócenia, chęci przemiany życia i zadośćuczynienia za grzechy własne i innych – mówi ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu i przewodnik Grupy.

Cały dzień pielgrzymkowy staramy się wypełniać jak najlepiej poprzez modlitwę, rozważanie Słowa Bożego, rozmowy, wzajemną służbę i pomoc. W naszej Grupie modlimy się całą Liturgią Godzin (Jutrznia, Godzina Czytań, Modlitwa w ciągu dnia, Nieszpory, Kompleta) i modlitwami tradycyjnymi. Czerpiemy z bogatego skarbca Kościoła – wyjaśnia ks. Wołyniec. Kolejnym specyficznym akcentem pielgrzymowania w „jedynce” są nawiedzenia Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie w każdym mijanym kościele. Duchowi pokutnemu służy także dzień ciszy. – Jest pomyślany jako wyrzeczenie, by nie mówić niepotrzebnych słów. Uczymy się ciszy, która ma sens, ponieważ przybliża nas do Pana Boga i pomaga zrozumieć drugiego człowieka – tłumaczy przewodnik grupy.

W każdy pielgrzymkowy piątek proponujemy pielgrzymom dodatkowy post o chlebie i wodzie. Oczywiście musi to być zgodne z kondycją fizyczną, indywidualnymi możliwościami i zdrowym rozsądkiem. Jest to jak najbardziej dobrowolne postanowienie – wyjaśnia ksiądz rektor.

Zapraszam do wspólnego pielgrzymowania! Czas rekolekcji w drodze jest niezwykłym doświadczeniem mocy Bożej wobec naszej ludzkiej słabości.