Bułgarzy na Pielgrzymce

Już przyzwyczailiśmy się widzieć Bułgarską Flagę podczas Wrocławskiej Pielgrzymki. Przez ostanie lata do Pielgrzymki dołącza do (przeważnie do Pierwszej Grupy Pokutnej) niewielka grupa pielgrzymów z Bułgarii. Dwa lata temu razem z grupą Bułgarów przyjechało kilku pielgrzymów z  innych krajów studiujących w Bułgarii – z Senegalu, z Kongo, z Wietnamu i z Francji. W tym roku po raz czwarty z nad Morza Czarnego przyjedzie grupa składająca się z kilka osób, w tym też dzieci, a także osoba niepełnosprawna – Dzina. Anelia dołączy już po raz czwarty. Przyjedzie również znany nam z poprzednich lat Eric z Francji, który od kilku lat mieszka w Bułgarii i jest zaangażowany w parafii polskich misjonarzy kapucynów z Sofii. 

W tym roku również jak i w poprzednich sześciu lat odbędzie się czterodniowa Pielgrzymka Piesza w Bułgarii, która została zainicjowana za inspiracją z Pielgrzymki Wrocławskiej. W dniach 5-8 września poprowadzi nas o. Roman Schulz OP od Malko Tyrnovo, ze sanktuarium Matki Bożej – Patronki Zjednoczenia Chrześcijan do Sozopola, gdzie znajdują się Relikwie św. Jana Chrzciciela. O. Roman – dominikanin, misjonarz w Białorusi, znany jest wrocławianom ponieważ w latach dziewięćdziesiątych służył w klasztorze oo dominikanów we Wrocławiu. Przyjedzie on do Bułgarii z grupą tercjarów z Białorusi i Ukrainy. Zapisy i dalsze informacje pod nr: 516 377 674, 668 479 816, poklonenie@abv.bg

Bułgarska Pielgrzymka jak pamiętamy z ostatnich lat jest związana duchowo i organizacyjnie z Pielgrzymką Wrocławską. Co roku przyjeżdżają do nas pielgrzymi z Jedynki i Dwunastki. Duszpasterze głoszące rekolekcje wspólnie z kapłanami z Bułgarii to ks.prof. Włodzimierz Wołyniec i ks. Łukasz Pawlicki. Podczas ostatniej pielgrzymki Malkotyrnowskiej zostały nawiązane nowe przyjaźnie z polskimi uczestnikami z Pierwszej Grupy – Teresa, Krystyna, Dorota, Błażej  i Zenon, którzy po raz kolejny bardzo zaangażowali się w przygotowaniach i przebiegu pielgrzymki. Brat Zenek tak pięknie opiekował się i tak bardzo zaprzyjaźnił się z niepełnosprawną Dziną, że odważyła się przyjąć zaproszenie do pielgrzymowania w Polsce. Za sprawą pomocników z Polski została zorganizowana ok. 40 osobowa grupa duchowych pielgrzymów, którzy spotykali się codziennie na modlitwie przy Krzyżu przydrożnym w parafii w Belozemie. Pojawiły się też kolejne świadectwa „wymodlenia” łask – dar założenia rodziny, dar długo oczekiwanego rodzicielstwa, uwolnienie z nałogu alkoholizmu, zależenie pracy i liczne nawrócenia.

Cieszymy się z możliwości wzięcia udziału w tym potężnym ewangelizacyjnym dziele jakim jest Pielgrzymka Piesza Wrocławska. Mamy nadzieję na pogłębienie wiary i również na zaczerpnięcie z doświadczenia organizacyjnego, które pomoże nam rozwijać dzieło pielgrzymkowe w naszym kraju. Wdzięczni jesteśmy za zapał i entuzjazm ewangeliczny ks. Orzechowskiego, za ojcowskie przewodnictwo ks. Wołyńca i innych kapłanów, za świadectwo Bożej miłości, za wysiłków organizatorów, podejmujących co roku to przedsięwzięcie z takim rozmachem, za każdy trud pielgrzymi, za ofiarę i oddanie duchowych uczestników. Wszak Jezus pielgrzymował ze swoimi uczniami przez trzy lata na drodze do Jerozolimy. Czyż i my nie powinniśmy się cieszyć z przebywaniem z Nim i jego świętymi na drodze do świątyni jego najdroższej Matki  – Przenajświętszej Dziewicy? Niech miłość, pokój i radość , która została im podarowana zagości również i w naszych grupach na szlaku.

Darina Kaykova – koordynator