Iść w pokoju Chrystusa

To już ostatni moment, aby zdecydować się na pielgrzymowanie na Jasną Górę w ramach Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Oto kilka ważnych wskazówek:

Na samym początku należy zadać sobie pytanie: Dlaczego warto pielgrzymować? W czym może pomóc mi pielgrzymka? Jaki jest jej cel?

Jeśli jesteśmy osobami, które nie miały okazji przeżywać tak swojego urlopu czy wakacji pomocą mogą być pielgrzymi z wieloletnim stażem. Nie wyobrażają oni sobie sierpnia bez możliwości wyruszenia na Jasną Górę. – Pierwszy raz na pielgrzymkę wyruszyłam, bo poprosiła mnie o to moja przyjaciółka, która bardzo chciała pójść. Nie byłam do końca przekonana, czy jest to dobry pomysł, ale czego się nie robi dla przyjaciół. Poszłam i nie była to moja ostatnia pielgrzymka, ponieważ spodobał się mi  ten sposób przeżywania rekolekcji i postanowiłam, że będę co roku planowała sobie urlop tak, aby iść pieszo do Częstochowy -zaznacza Marysia. Z kolei dla Stanisława jest to czas, kiedy może… odpocząć i umocnić się duchowo. – Jestem zawsze bardzo szczęśliwy, kiedy zbliża się sierpień, mogę spakować plecak i namiot, ubrać buty i wyruszyć na Jasną Górę. Ci ludzie, możliwość modlitwy, słuchania konferencji, cisza, panująca atmosfera. Życzę każdemu, aby chociaż raz w życiu mógł tego doświadczyć – podkreśla pielgrzym Stanisław.

Jak zacząć?

Najtrudniej jest podjąć decyzję! Zanim wyruszy się na pielgrzymkowy szlak, znajdzie się mnóstwo powodów, aby tego nie zrobić. Najczęściej pojawiają się myśli: „nie dam rady”, „to nie dla mnie”, “gdzie się wykąpie”, „to dla mnie za trudne”. Tysiące pielgrzymów, w różnym wieku, którzy każdego roku podążają, aby pokłonić się Czarnej Madonnie, zmagało się z tymi samymi myślami. Warto zwrócić uwagę na charakter pielgrzymki. Jest to wysiłek, bo pielgrzymka ma wymiar pokutny. Poza tym ważne, aby mieć intencje pielgrzymowania i chęć przeżycia wyjątkowego czasu z Panem Bogiem, dla Pana Boga i z drugim człowiekiem. Należy wziąć pod uwagę, że na pielgrzymce będzie czas na modlitwę, rozmowę, słuchanie, ciszę, spotkanie, czynienie miłosierdzia, a także… zabawę. Pielgrzymka jest dziełem Bożym, więc zanim podejmiemy pochopne decyzje o rezygnacji, warto zaufać Panu Bogu.

Jakie buty?

Od niepamiętnych czasów pielgrzymi wymieniają się spostrzeżeniami na temat obuwia. Jedni nie wyobrażają sobie wyjścia na pątniczy szlak bez sandałów, inni uważają, że najlepsze będą wygodne adidasy, jeszcze inni stawiają na buty trekkingowe. Najważniejsze, aby to były buty…rozchodzone, takie, które już znają naszą stopę, a my czujemy się w nich komfortowo. Nigdy nie należy iść w butach nowych, gdyż grozi to obtarciem stóp, co może uniemożliwić dalsze pielgrzymowanie.

Pogoda

Słońce, deszcz, upalnie, chłodno, wietrznie czy mgliście pielgrzymka z każdym krokiem podąża na Jasną Górę. – Pamiętam pielgrzymkę z 2006 roku. Wtedy to od Oleśnicy do Częstochowy Zacisze praktycznie codziennie padał deszcz. Była to trudna pielgrzymka, bo, gdy przychodziło się na pole namiotowe, wszędzie było mokro, namiot też. Poza tym, po kilku dniach takiej wędrówki nie jest trudno o pesymizm wśród ludzi i zrezygnowanie. Mimo to pielgrzymi stanęli na wysokości zadania, a w dniu wejścia świeciło piękne słońce. Warto było być cierpliwym i wytrwałym, aby doczekać tego pięknego dnia – wspomina ks. Paweł, przewodnik gr. 7.

Droga i służba

Pielgrzym to człowiek drogi. Przemierza wiele kilometrów, aby osiągnać cel. W przypadku liczniejszego pielgrzymowania potrzebne są konkretne przygotowania oraz zaangażowanie wielu osób, aby kolumna wiernych mogła przemieszczać się z miejsca na miejsce. – Przygotowania do następnej pielgrzymki rozpoczynamy tuż po dotarciu na Jasną Górę – zaznacza Wiesław “Kuzyn” Wowk, koordynator przygotowań Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Ważną rolę pełni Główny przewodnik pielgrzymki, którym jest ks. Tomasz Płukarski. Na całość składaja się grupy, każda mająca swoją specyfikę. Są wśród nich: grupa pokutna, biblijna, młodzieżowo-rodzinna, zakonne, akademickie i inne. Nad bezpieczeństwem czuwa silna grupa – Służba Porządkowa, a także Służba Medyczna. Na pielgrzymce obecne są tzw. “druciki”. Dbają oni, aby każda z grup miała sprawne nagłośnienie.  Wiele dobra dzieje się za sprawą wolontariuszy, którzy dbają o techniczną stronę pielgrzymi – zapisy, dostarczanie żywności itp. Poza tym grupy posiadają zazwyczaj swoich porządkowych, zespoły muzyczne, medyczne. Na przodzie grupy idzie pielgryzm niosący znaczek danej grupy.

Sakramenty

Centrum każdego dnia pielgrzymkowego jest Eucharystia. Ona umacnia pątników na drodze ku Jasnej Górze. Mszą świętą rozpoczyna się pielgrzymka [2 sierpnia godz. 6:00 – katedra wrocławska] i kończy [10 sierpnia – Jasna Góra – godz. 11:00]. W czasie drogi można skorzystać z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Odpowiednia przestrzeń “wyznaczona” jest na końcu każdej grupy. Poza tym przed każdą Mszą św. wyznaczony jest obszar, gdzie czekają kapłani, aby udzielać sakramentu. W poprzednich latach bywało tak, że udzielane były Bierzmowania, Małżeństwa, Namaszczenia Chorych. Świętowana była także Pierwsza Komunia Święta.

W tym roku w Kluczborku przewidziana jest piękna uroczystość 25-lecia ślubów zakonnych s. Marii Czepiel, elżbietanki. A w Karwińcu zaplanowana jest Msza św. prymicyjna biskupa Macieja Małygi.

W duchu pokoju

Hasło “Chrystus naszym pokojem” nawiązuje do hasła roku duszpasterskiego: “Posłani w pokoju Chrystusa”, ale także wyraża pragnienie pokoju na świecie, związany z obecną sytuacją wojenną na Ukrainie, a także wyraża potrzebę pokoju serca każdego człowieka, które można osiągnąć, trwając przy Chrystusie.

Nie mogę iść! Co mam zrobić?

Najlepiej sprawdzić, czy w twojej parafii odbywać się będą spotkania dla pielgrzymów gr. 16 – duchowych. Do jej grona należą osoby, które z różnych względów nie mogą fizycznie iść na Jasną Górę. Wynika to często z choroby, wieku, braku urlopu, opieką nad małymi dziećmi lub osobami starszymi itp. Pielgrzymi uczestniczący w pielgrzymce duchowo poprzez swoją modlitwę w intencjach pielgrzymki, pielgrzymów i swoi łączą się z tymi, którzy także w ich intencjach i intencji podążają na Jasną Górę.

Każdy pielgrzym gr. 16 otrzyma Przewodnik Duchowy, w którym znajdują się rozważania na każdy dzień, codzienne ważne informacje związane z pielgrzymką, teksty związane z modlitwą różańcową, Koronką do Bożego Miłosierdzia, pomoc w wieczornym rachunku sumienia oraz proponowane modlitwy.

Zdecydowałem się iść!

I to jest najwłaściwsza decyzja, jaką mogłeś podjąć. Wejdź na stronę www.pielgrzymka.pl i znajdź zakładkę z grupami pielgrzymkowymi. Wybierz dla siebie najlepszą. Być może pochodzić z jakiejś miejscowości, skąd wyruszają pielgrzymi. To bardzo ułatwia. Następnie wypełnij formularz zgłoszeniowy i zapoznaj się z podstawowymi informacjami. Jeśli słabiej obsługujesz internet, nie przejmuj się tym. Od 30 lipca do 1 sierpnia w godz. 11:00 do 17:00 zapisywać się można w Centralnym Punkcie Informacyjnym Pielgrzymi w D.A. Wawrzyny przy ul. Bujwida 51.

Autor tekstu: ks. Łukasz Romańczuk- Rzecznik Prasowy Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej

Zdjęcie 1: Aut: Archiwum Redakcji – Niezależnie od pogody pielgrzymom dopisuje humor

Zdjęcie 2 Aut: ks. Łukasz Romańczuk – Prezentacja grupy 7 na Jasnej Górze