Porządkowi

Służba Porządkowa Pielgrzymki Wrocławskiej


Służba Porządkowa Pielgrzymki Wrocławskiej składa się z wolontariuszy: 7 Głównych Porządkowych i około 35 Porządkowych Pielgrzymki. Jesteśmy służbą umundurowaną. W zakres naszych obowiązków wchodzi przede wszystkim:

  • ustalenie najdogodniejszej i możliwie najkrótszej dla Pielgrzymów trasy,
  • zabezpieczenie sprawnego przemarszu całej kolumny po drogach publicznych, na skrzyżowaniach oraz przejazdach kolejowych
  • przy współpracy z Policją – nocne patrolowanie miejscowości, w których odbywa się nocleg

Każdego roku na całej trasie Pielgrzymki wspiera nas dodatkowo około 80 Porządkowych Grupowych – dziewcząt i chłopców wybieranych spośród Pielgrzymów z poszczególnych grup.


Przygotowanie do drogi zaczynamy na wiele tygodni a czasem nawet miesięcy przed sierpniową Pielgrzymką. W ciągu roku uczestniczymy w warsztatach i szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz uczymy się zasad kierowania ruchem drogowym. Ponadto cyklicznie prowadzimy objazdy trasy, aktualizujemy mapy i przygotowujemy różne warianty przemarszu kolumny. Wszystko po to, by w zależności od warunków pogodowych lub innych nagłych sytuacji wybrać ten najlepszy!


Pielgrzymi szlak nie jest nam obcy. Zdecydowana większość braci należących do służb posiada spory staż pielgrzymkowy. Jest to również jedno z głównych kryteriów przy naborze nowych kandydatów do naszej służby. Niektórzy z nas swoje pierwsze szlify zdobywali już w 1980 roku, organizując wspólnie z ks.Stanisławem Orzechowskim I Pieszą Pielgrzymkę  Wrocławia na Jasną Górę. Doświadczenie tylu lat pozwoliło nam wypracować pewne ogólne normy i standardy funkcjonowania Służby Pielgrzymkowej. Naszą “zieloną posługę” zawsze staramy się wypełniać sumiennie i profesjonalnie, dlatego każdy Porządkowy zanim dostanie własny mundur, musi przejść cykl odpowiednich szkoleń przygotowujących go do służby. Jesli chcesz pomóc, zgłoś się do nas podczas najbliższej Pielgrzymki!

Do zobaczenia w drodze!