Służba kwatermistrzowska jest specyficzną służbą w całej pielgrzymce. Specyfika ta polega na tym, że jest to praca dla pielgrzymki, troszkę z dala od pielgrzymki. Polega ona na zabezpieczeniu całej bazy noclegowej dla pielgrzymów i innych służb pielgrzymkowych: porządkowych, medyków, “drucików”- czyli tych którzy czuwają nad tym aby nagłośnienie pielgrzymkowe działało bez zarzutu, służby informacyjnej i innych.
Zadaniem kwatermistrzów jest wejście w kontakt z władzami każdej miejscowości w której pielgrzymka ma nocować, ustalenie miejsc gdzie poszczególne grupy będą mogły rozbić namioty, porozumienie się z dyrektorami szkół, świetlic i innych ośrodków w sprawie udostępnienia przez nich sal i pomieszczeń gdzie poszczególne służby będą mogły nocować. Zadania te załatwia tzw. “czujka” czyli główni kwatermistrze, którzy nieraz na kilka miesięcy przed pielgrzymką troszczą się o zabezpieczenie noclegu dla wszystkich. Poza tym każda grupa ma swojego kwatermistrza. Jego zadaniem jest zorientowanie się ile osób w jego grupie nie posiada własnego namiotu i będzie musiało korzystać z noclegu w kwaterach prywatnych u mieszkańców danej miejscowości. Kwatery te ,to mieszkania, pokoje ale również i stodoły i strychy, wszak to pielgrzymka i nie ma mowy o wygodach. Następnie na ostatnim etapie przed noclegiem każdy kwatermistrz dociera do swojej grupy i to on prowadzi pielgrzymów na miejsce noclegu. Jest to praca mało widoczna i mało spektakularna, przeciętny pielgrzym nie bardzo zdaje sobie sprawę ile potrzeba nieraz zachodu i perswazji aby przekonać gospodarzy by przyjęli pielgrzymów na nocleg do swoich domów. Tym bardziej że bywa czasami i tak, że pielgrzymi nie do końca umieją docenić gościnność gospodarzy. Kwatermistrz musi niejednokrotnie wysłuchać skarg gospodarzy na pielgrzymów, niestety przyznać im rację i mimo to przekonać ich aby znów przyjęli pielgrzymów. Kwatermistrze to również pielgrzymi, którzy zupełnie bezinteresownie w ten właśnie sposób pielgrzymują i pracują dla pielgrzymki i pielgrzymów. Być może to jest jeden z powodów że w służbie tej jest duża rotacja kadr, wielu bowiem czuje żal i przykrość że mimo ich najlepszych chęci i poświęcenia traktowani są przez niektórych ,jak najemnicy którzy za wynagrodzeniem zajmują się kwaterowaniem pielgrzymów. Jeszcze raz warto podkreślić że to jest ich pielgrzymka ich sposób pielgrzymowania, może inny niż pozostałych pielgrzymów, ale niezmiernie ważny i potrzebny. Tym większa potem radość i satysfakcja że dzięki mojemu poświęceniu i zapobiegliwości wszyscy powierzeni mojej pieczy pielgrzymi mogą spokojnie zasnąć i zregenerować siły przed następnym dniem pielgrzymowania. To konkretny wymiar realizacji zalecenia Chrystusa: “Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, mnieście uczynili”
Myślę że dużą pomocą w tej niełatwej służbie jest codzienna msza święta i konferencja tematycznie korespondująca z tematyka konferencji głoszonych w grupach przez przewodników a także modlitwa różańcowa i koronka do Bożego Miłosierdzia co dzień odmawiana przez kwatermistrzów.
W tym miejscu warto zaapelować do tych którzy chcieliby nie tylko pielgrzymować na Jasną Górę, ale również zrobić “Coś dobrego” dla pielgrzymów, aby pomyśleli czy nie chcieliby zaangażować się i pielgrzymować do Naszej Matki jako kwatermistrze. Ofiarować troszkę swoich sił i talentów bliźniemu. Każdy kto chciałby podjąć się służby w kwatermistrzostwie będzie tu mile widziany. Zapraszamy do służby kwatermistrzowskiej.
(ks. Mirosław Porucznik)
Zainteresowanych służbą kwatermistrzowską prosimy o kontakt:
Ks. Mirosław Porucznik
e-mail: mirko001@wp.pl
lub Franek Surowiec
e-mail: fsu@wp.pl
tel.: +48 601 053 073